Шістнадцятирічна Еліф Білгін із Стамбулу, Туреччина, в 2013 році виграла у рамках третього щорічного конкурсу Google Science Fair нагороду «Наука в дії» розміром у $50000. Нагорода вручається проекту, який може принести практичну користь для навколишнього середовища, здоров’я або природних ресурсів.
Білгін два роки працювала над проектом з розробки біопластику з бананової шкірки, провела 10 невдалих випробувань речовин, що не були достатньо сильні або швидко розпадалися. Але вона не піддалася сумнівам і страхам. Цитуючи слова з опису її проекту: «Навіть Томас Едісон сказав: «Я не помилявся. Я просто знайшов 10000 способів, які не будуть працювати.» Нарешті, в останніх двох експериментах, Еліф створила пластик, що не гниє.
Інгредієнти для створення пластику Білгін є відносно доброякісними. Як вона писала у вступному есе, «мій пластик практично можна створити в домашніх умовах.» Займаючись дослідженням, дівчинка дізналася, які крохмаль і целюлозу використовують в інших країнах для створення промислового біопластику (наприклад, зі шкіри манго) і зробила висновок, що шкірки бананів також можуть бути придатними джерелами сировини. Вона сподівається, що використання біопластика може замінити пластмаси на нафтовій основі, які використовують сьогодні для ізоляції електричних кабелів та косметичних протезів. Така увага до фактору здоров’я не здивувала тих, хто знає Еліф – вона планує з часом вступити до медичного ВНЗ. «Наука – це моє покликання», – написала вона у своєму есе.
Джерело (англ.): http://blogs.scientificamerican.com/at-scientific-american/2013/06/27/science-in-action-winner-for-2013-elif-bilgin/
Проект Еліф на офіційному сайті Google Science Fair 2013 (англ.): http://www.googlesciencefair.com/en/projects/ahJzfnNjaWVuY2VmYWlyLTIwMTJyRAsSC1Byb2plY3RTaXRlIjNhaEp6Zm5OamFXVnVZMlZtWVdseUxUSXdNVEp5RUFzU0IxQnliMnBsWTNRWW9ZR0tBUXcM
[…] ПАРАД ТАЛАНОВИТИХ […]