Електрична лампочка
В електричної лампочки немає одного-єдиного творця. Історія її появи являє собою цілий ланцюг відкриттів і винаходів, зроблених різними людьми в різний час. Над створенням електричної лампочки працювали російський фізик В. В. Петров та електротехнік П. М. Яблочков. А в 1872 році російський інженер, винахідник Олександр Лодигін винайшов першу лампу розжарювання. Сучасна лампа розжарювання – це втілення саме ідей Лодигіна. Винахідник задумав безпрецедентний у Росії проект електрифікації країни. Перша світова війна й революція 1917 року поставили хрест на його починаннях.
Світова популярність тим часом дістається американцю Томасу Едісону, хоча він не винайшов лампочку, а лише вдосконалив її. На спеціально побудованому полігоні, у центрі якого розташовувалася лабораторія Едісона, він продемонстрував сотні палаючих електричних лампочок, енергія до яких підводилася від центральної динамо-машини підземними дротами. Після цього показу лампочка, створена генієм інженера Лодигіна і його попередників, зрештою завоювала світ.
Дізнайся більше:
Дружняєва Д. Відкриття закону Джоуля-Ленца – шлях до еволюції побутової техніка : [електролампочка] / Д. Дружняєва, Т. Попова // Фізика та астрономія в сучасній школі. – 2011. – № 7. – С. 47.
Подольська О. Подорож до Країни Електринки : коли з’явилась електрична лампочка / О. Подольська // Розкажіть онуку. – 2011. – № 9. – С. 111.
Этих приборов не состарит время : лампа накаливания // Позакласний час. – 2008. – № 4. – С. 128.
Лампа розжарення [Електронний ресурс] [принцип дії, конструкції, різновиди, переваги і недоліки] // ВікіпедіЯ : вільна енциклопедія : [веб-сайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу: http://uk.wikipedia.org/wiki/Лампа_розжарення. – Назва з екрана.
Электрическая лампочка : (история изобретения) [Електронний ресурс] // ІнтерЕлектро : [веб-сайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу: http://interelectro.com.ua/htm/hist/el_lamp.html. – Назва з екрана.
Папір
Папір – волокнистий матеріал, що являє собою тонкий шар переплетених і зчеплених між собою волокон, що пройшли спеціальну механічну і хімічну обробку. Він використовується для друку, пакування та в різних технічних цілях.
Існує ствердження, що наприкінці 1-го ст. спосіб виготовлення цього матеріалу був відомий у східному Туркестані (в наш час територія Узбекистану). Стародавні китайські літописи пропонують дві версії виникнення паперу. За першою спосіб виготовлення паперу з кори шовковиці, молодих стебел бамбуку та інших видів рослинної сировини в 2-му ст. винайшов імператорський міністр і вчений Цай Лунь (Чай Лунь). За іншою винахідником паперу був раб, виходець зі східного Туркестану. Щоб зберегти в таємниці виготовлення паперу, китайський імператор наказав убити винахідника.
На початку 7-го ст. спосіб виготовлення паперу стає відомим в Кореї і Японії. А ще через 150 років через військовополонених потрапляє до інших країн Азії.
У Європі папір почали виготовляти в 11-12 ст. з ганчір’я. Для розмелювання маси використовували енергію води, тому паперові підприємства споруджували на берегах річок і називали паперовими млинами. У 16-му ст. такі млини працювали на Львівщині, Волині, Чернігівщині та Київщині. Особливо швидко почало розвиватися паперове виробництво після винайдення книгодрукування. Замість паперових млинів почали будувати фабрики.
Зараз сировиною для паперу слугує подрібнена деревина хвойних дерев. А вищі сорти паперу для друкування банкнот і важливих документів роблять із бавовняного та лляного ганчір’я.
Важко уявити наше сучасне життя без паперу, який став не тільки матеріалом для письма та друку, а й вірним помічником людини у всіх її справах.
Дізнатись більше про папір тобі допоможуть наступні матеріали:
Мало В. Родом из Китая : преданья старины глубокой / В. Малов // А почему?. – 2009. – № 7. – С. 24-26.
Ревуцька Л. «Шановне панство, прошу встати! Його Величність Папір!» / Л. Ревуцька // Країна знань – 2011. – № 6. – С. 9-14.
Горобець Ю. Найважливіші винаходи китайців / Ю. Горобець // Історія для допитливих. – 2012. – № 6. – С. 34-37.
История вещей : как появилась бумага // Ухтышка. – 2008. – № 7. – С. 26-29.
Тайны классной комнаты : [папір] // Позакласний час. – 2008. – № 2. – С. 125-126.
Толстых М. Бумага / М. Толстых // Лазур. – 2005. – № 11 – С. 18-21.
Хто винайшов папір? // Світ навколо нас : відкриття. – Київ, 2003. – С. 29-30.
«Від папіруса до книги» : (короткий екскурс в історію книги)
Далі буде.
Початок дивись тут.
Напишіть відгук