Чи відомо тобі, що найбільше відвідувачів серед музеїв світу має Лувр (Париж, Франція), а на другому місці – Музей мистецтва Метрополітен (Нью-Йорк, США)? До речі, у квітні 2015 року минає 145 років, як було офіційно оголошено про заснування Музею мистецтв Метрополітен, а в березні – 135 років з дня відкриття першого приміщення цього музею. До 1880 року музей працював у великій будівлі школи танцю.
Художній Музей Метрополітен розташований на східному краю Центрального Парку, в кварталі, який іменують Музейною Мильою на Манхеттені. У колекції музею, яка містить експонати від часів класичної Античності та Стародавнього Єгипту до полотен і скульптур практично всіх сучасних майстрів, нараховується більше двох мільйонів творів мистецтва.
Фінансова підтримка Метрополітен-музею спочатку була незначною. Аби мати експонати, пішли шляхом замовлень на копії і відливки з гіпсу. Переломним став 1901 р., коли мільйонер Джейкоб С. Роджерс заповів музею 4 500 000 доларів на придбання дійсно «рідкісних і високохудожніх витворів мистецтва» і суттєвого поповнення наукової бібліотеки музею. Спрацювала довга традиція благодійності, і музей отримав значні фінансові вливання від різних благодійників. Повага до меценатів залишається провідною політикою адміністрації. Імена найвідоміших меценатів викарбувані золотом в одному з вестибюлів музею.
Постійна експозиція музею ділиться на 19 окремих секцій, кожна з яких укомплектована власним штатом зберігачів, реставраторів і вчених.
Безперечною перлиною Музею вважається «Секція Американського декоративного мистецтва», що містить близько 12 000 предметів мистецтва кінця XVII–початку XX століть, виставлених в двадцяти п’яти кімнатах. Центром цієї секції виступає багатюща колекція американського скла, мабуть, найбільш велика і повна у світі.
Основи секції «Мистецтво Близького сходу» були закладені в кінці XIX століття. Розпочавшись з декількох клинописних табличок, ця колекція переросла у величезне зібрання, яке налічує понад 7000 експонатів, представляючи період історії з часів неоліту до сьогоднішніх днів.
Найбільш популярна серед відвідувачів секція «Історична зброя», відома завдяки своїй галереї броньованих фігур. Найбільш помітними є тематичні предмети з Європи і Японії періоду з V до XIX століть. Тут можна побачити зброю і броню з Єгипту, Стародавньої Греції та Риму, Близького Сходу, Африки, Океанії, і обох Америк.
Секція «Мистецтво Африки, Океанії та доколумбової Америки» заснувала група експонатів епохи Перуанської Античності, придбана в 1882 році. В 1969 році знаменитий філантроп Нельсон A. Рокфеллер передав в дар Музею приватну колекцію з трьох тисяч експонатів. Сьогодні секція складається з 11 тисяч предметів і займає територію в 4000 квадратних метрів.
У 1937 році до складу Музею Метрополітен увійшов Музей Мистецтва Костюма, який став його окремою секцією. Сьогоднішня колекція Інституту Костюму складається з 80 000 костюмів і аксесуарів.
Секція «Мистецтво Єгипту» поповнювалася за рахунок пожертвувань власників археологічних цінностей, що власноручно знайшли під час розкопок у Єгипті передані в дар предмети. У цій секції є близько 36 000 предметів, що представляють мистецтво Єгипту та демонструються в сорока тематичних галереях. Серед експонатів музею — сфінкси, скульптури фараонів, рельєфи та стінописи з храмів і поховальних комор, меблі Єгипту, папіруси, ювелірні вироби. Серед найкращих здобутків музею — храм, вивезений з Дендуру. Колекція історичних пам’яток Стародавнього Єгипту вважається найповнішою у світі і найкращою у США.
Секція «Європейського живопису» є відносно невеликою – всього 2200 полотен, проте цінність і всього зібрання, і кожної картини окремо неймовірно висока: музею сьогодні належать, серед всього іншого, 37 полотен Моне, 21 картина Сезанна і 18 творів Рембрандта.
Одна з найвідоміших колекцій Музею – колекція грецького і римського мистецтва, що зберігається в однойменній секції. Вона складається з 35 000 робіт, причому, першим експонатом музею якраз і був римський саркофаг з цієї колекції, який можна побачити і сьогодні.
Ще один відділ музею, що заслуговує згадки, – секція музичних інструментів. У зібранні є близько 5000 музичних інструментів з усіх куточків світу, що робить її найбільшою серед собі подібних. Кістяк колекції, безперечно, складають скрипки Страдіварі, інструменти з дорогоцінних металів з Азії, і найстаріше в світі фортепіано 1720 випуску.
Щороку Метрополітен-музей відвідує понад 6 мільйонів чоловік.
Напишіть відгук