Лялька Реборн
Реборн – лялька, створена на основі фабричної ляльки-немовляти (рідше більш дорослої ляльки-дитини), зовнішній вигляд якої максимально, наскільки це можливо, нагадує живе немовля.
Версій про походження ляльки кілька. За одними даними, почалося все завдяки ентузіастам у 1990-х роках у Сполучених Штатах Америки. Утворився новий напрям — реборнінг. Із того часу і з’явилася індустрія ляльок Реборн. Великі емоції викликають ці ляльки. Здається, що це жива дитина, настільки натурально вона виглядає. Вага і зріст справжнього малюка, ретельно зроблені кінцівки, справжнє волосся, гарні очі – мало кого це залишить байдужим.
За іншими джерелами з’ясовується, що історія виникнення ляльок Реборн почалася з відомих нині ляльок Berengeur, які здійняли фурор у всій Європі. Це були свого часу найреалістичніші ляльки. У 1993 році в Іспанії батьком і сином Хосе і Сальвадором Berengeur була заснована компанія «Ляльки Berengeur». Сальвадор Berengeur продовжує справу свого батька і треба сказати дуже вдало. Під управлінням Сальвадора компанія змогла міцно зайняти своє місце на ринках усього світу. Є ляльки різних рас, із різними виразами обличчя. У вінілові заготовки навіть додають певний ароматизатор, що нагадує запах дитини. Ось так звичайний вініловий пупс перетворився у майже справжню дитину. У кожного є своя історія, і у таких юних на перший погляд малюків теж є своя історія — історія ляльок Реборн.
Блайз
Блайз – колекційна лялька, відмінною особливістю якої є непропорційно велика по відношенню до тіла голова. Всередині голови є механізм, конструкція якого дозволяє змінювати колір очей і напрямок погляду ляльки. Лялька Блайз з’явилася в 1971 році в Чикаго (штат Іллінойс) і спочатку призначалася для дітей. Дітям вона не сподобалася, її зовнішність здалася їм дивною і навіть відлякувала від себе. Ляльки практично не розкуповувалися і виробництво було призупинено. Через певний час у 1997 році телепродюсер Джина Гаран випадково побачила Блайз і завдяки її зусиллям виробництво ляльок було відновлено в 2001 році, але вже в Японії. І триває донині. У Блайз тисячі шанувальників у всіх країнах світу.
Тільда
Тільда – лялька з тканини, створена норвезьким дизайнером Тоне Фінангер у 1999 році. Ознаки ляльки Тільди – очі у вигляді маленьких крапок і рум’яні щічки. Тільда зазвичай жіночого роду, але зустрічаються дуже різні варіації, у тому числі й ляльки тварин. Тільда – це не тільки ляльки, а повноправна зареєстрована торгова марка, під якою випускаються книги з рукоділля, матеріали для шиття і виробів із паперу.
Рік виходу книг «Тільда Різдво» і «Тільда Великдень», а також відкриття магазину, в якому продаються матеріали для виготовлення цих незвичайних ляльок, був особливим для торгової марки. Починаючи з цього моменту, весь світ охопила «тільдоманія». Кожна майстриня освоювала техніку виготовлення ляльок, додаючи щось своє. Створювалися спільноти любителів Тільди, відкривалися форуми і сайти, де можна було передати свій досвід і обговорити викрійки і процес шиття. Нині загальна любов до Тільди росте, і нас продовжують радувати завзяті, смішні, незграбні ляльки з цього незвичайного сімейства.
Братц
Братц (Bratz) – назва серії ляльок (висота 254 мм), яких із середини 2001 року почала випускати компанія MGA Entertainment. Спочатку серія складалася із чотирьох ляльок – Жасмин, Джейд, Хлоя, Саша, але пізніше були додані й інші персонажі. Це були ляльки, що зображували дівчат-тінейджерів із такими відмінними рисами, як великі голови і худорляві тіла, а також мигдалеподібні очі, підкреслені яскравим макіяжем, і пухкі блискучі губки. Незабаром Братц стали широко популярні в Європі, потрапивши на перше місце в списку ляльок, яких найбільше купують у Франції, Іспанії та Італії, і на друге у Великобританії. У 2002 році Bratz стали відомі у всьому світі, склавши серйозну конкуренцію лялькам Барбі, які протягом багатьох років утримували лідерство на ринку іграшок для дівчаток. На 2005 рік виручка від світових продажів Братц склала 2 мільярди доларів США, а до 2006 року продукція Братц відвоювала 40% ринку модних ляльок для дівчаток.
Дізнайся більше:
Панченко Е. Авторська лялька / Е. Панченко // Дім і сім’я. – 2010. – № 7. – С. 41-46.
Синдром Barbie // Justeen. – 2012. – № 2. – С. 28-29.
Филиппова Т. Планета по имени Кукла / Т. Филиппова // Библиотечное дело. – 2009. – № 9. – С. 23-26.
Блайз [Електронний ресурс] : [фото, історія створення] // ВикипедиЯ : [веб-сайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу: https://ru.wikipedia.org/wiki/Блайз. – Назва з екрана.
История возникновения кукол Реборн [Електронний ресурс] // Реборн-мастерская : [веб-сайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу: http://www.rebornkukla.ru/history. – Назва з екрана.
Лялька Братц чи лялька Барбі? [Електронний ресурс] // Дитячий центр розвитку : [веб-сайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу: http://www.babycenter.com.ua/lialka-bratz-chy-lialka-barbi.html. – Назва з екрана.
Ляльки Тільди своїми руками [Електронний ресурс] : [історія ляльки] // Світ захоплень : [блог Житомирської обласної наукової медичної бібліотеки]. – Електрон. дані. – Режим доступу: http://svitzaxoplen.zt.ua/ляльки-тільди-своїми-руками/. – Назва з екрана.
Реборн [Електронний ресурс] // Куклопедия : [веб-сайт]. — Електрон. дані. — Режим доступу: http://kuklopedia.ru/doll/Реборн. – Назва з екрана.
Тильда-мания [Електронний ресурс] : [веб-сайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу: http://www.tilda-mania.ru/. – Назва з екрана.
Продовження. Початок дивись тут.
Нагадуємо тобі, що Всеукраїнського тижня дитячого читання у виставковій галереї бібліотеки було відкрито незвичайну яскраву виставку-мікс, до якої увійшли не лише картини, а й ляльки. Виставку ляльок із усього світу «Порцелянова казка» зі своєї приватної колекції представив Леонід Соколов, голова благодійного фонду «Серце до серця». Ця виставка у бібліотеці є інтерактивною – у затишному куточку можна почитати книжки, пограти зі своїми іграшками, намалювати ляльку з виставки та створити власну історію про неї.
[…] Закінчення. Початок дивись тут. […]