Дерев’яні ляльки
У XIII-XIV ст. іграшковим промислом славилася Європа. Наприклад, у Франції та Німеччині з дерева робили цінні іграшки і табакерки з олов’яними солдатиками і танцюючими чоловічками. Розквіт дерев’яної ляльки припав на ХV століття, і центром цього ремесла стала Німеччина. Довгими зимовими вечорами майстри вирізали з дерева ляльок з рухомими головами, руками, ногами, одягали в красиві сукні, розмальовували їхні обличчя яскравими фарбами. Навесні майстри вирушали зі своїм товаром по всьому світу. Ляльок із дерева робили і в Японії. На Русі в Середні віки були поширені ляльки-панянки – іграшки, вирізані з цільного дерева, які зображували фігурки людей, птахів, звірів.
Фарфорові ляльки
Порцелянова лялька вперше була виготовлена в Європі. У XVII столітті у Франції модних журналів ще не було, тому ляльки служили для демонстрації новітніх напрямів моди. Щоб провінційні красуні знали, що носять у «столиці моди», їм надсилали лялечок, одягнених за останньою модою. До кожної з них додавався цілий гардероб – вбрання, яке ретельно відтворювало фасони і найдрібніші деталі одягу, скриньки з парфумерними новинками та аксесуари.
Дами епохи
Колекція порцелянових ляльок, на створення якої художників надихнули героїні романтичної літератури. Наряд кожної ляльки з точністю відтворений і відображає епоху, до якої належить героїня. Ця колекція по-справжньому унікальна, всі ляльки колекції виконані вручну.
Пупс
У 70-ті роки XVII ст. з’явився перший штучний пластик – целулоїд. З пластика, схожого на ріг, стали робити ґудзики, пряжки, більярдні кулі й ляльки.
Пупс – така назва ляльки, що зображує маленьких дітей, крім того, їх ще називають «пупсик», «малюк». У всьому світі ця лялька носить назву «бейбі» – від англійського «малюк». Це не дивно, тому що лялька практично повністю повторює зовнішній вигляд і звички маленької дитини. Пупсики найчастіше виготовляються з м’якого пластику, тут усе залежить від вартості: чим дорожче коштує лялька, тим якісніше вона зроблена. Пупсик може мати натуральне волосся, міняти колір очей, рухати руками.
Закінчення. Початок дивись тут.
Якщо хочеш більше дізнатися про різні види ляльок, звернись до таких джерел:
Медведєва Г. Українській ляльці – 26 / Г. Медведєва // Шкільний світ. – 2008. – № 18. – С. 25-28.
Моя подружка – кукла : [короткі відомості про ляльки з усього світу] // Ухтышка. – 2009. – № 5. – С. 50-53.
Соколов М. Розповідь про дзвінкі райдуги : [історія, технологія виробництва та зразки фарфорових і фаянсових виробів] / М. Соколов. – Київ, 1970. – 79 с.
Шевчук С. Малечі про цікаві речі : улюблена іграшка дівчаток / С. Шевчук // Розкажіть онуку. – 2013. – № 19-20. – С. 111-112.
Шматочок дитинства : з історії дитячих іграшок // Позашкілля (Шкільний світ). – 2014. – № 4. – С. 4-5.
Напишіть відгук