Юний друже! Ось уже й закінчуються літні канікули і знову розпочнеться навчання у школі. Чи задумуєшся, скільки цікавого могли б розповісти твої помічники у навчанні: лінійка, степлер, рюкзак тощо.
Пропонуємо твоїй увазі кілька цікавих фактів про шкільне приладдя.
- Перші ножиці віком 3-4 тисячі років було знайдено на території Древнього Риму. Ними стригли овець, а за формою вони нагадували пінцет. Ножиці у сучасному вигляді людство отримало завдяки науковим роботам Леонардо да Вінчі.
- Вперше схожий на сучасну лінійку інструмент було знайдено при розкопках Помпеї. Звичного нам вигляду лінійка набула після французької революції після переходу на нову систему мір.
- Найперший степлер був ручної роботи та виготовлений у XVIII столітті спеціально для короля Франції Луї XV. Він використовував пристрій для скріплення аркушів листування і державних документів.
- До 1770 року, коли з’явилися перші гумки, люди користувалися шматочками воску, а для видалення чорнила використовувалася пемза. Англійський інженер Едвард Нерн першим застосував ластик з каучуку і був вражений ефектом. Проблема ж полягала в тому, що його гумки легко розсипалися і у них був неприємний запах. Коли Чарльз Гудієр винайшов вулканізацію, проблема була вирішена. А потім в середині 19 століття Хаймен Ліпман запатентував свою вдалу ідею, і гумки стали кріпитися до кінчика олівця.
- Циркуль існує з давніх часів. Зразки цих римських інструментів можна побачити в Британському музеї. Спочатку обидві ніжки циркуля закінчувалися гострими кінцями. У 18 столітті до однієї з ніжок вже прикріплявся графітний олівець, щоб малювати кола на папері. Раніше циркулі робилися з латуні, німецького срібла, алюмінію, сталі, дерева і пластмаси. Їх також могли красиво декорувати, перетворюючи в маленькі витвори мистецтв.
- До появи рюкзаків школярі та студенти складали підручники і перев’язували їх шкіряним або тканинним ременем. У 1938 році компанія Gerry Outdoors винайшла перший рюкзак на блискавці, але в той час студенти не зацікавилися цією новинкою. Рюкзаки купували в основному туристи і лижники, а студенти так і ходили з перев’язаними стопками книг або портфелями. У 1967 році був створений перший сучасний нейлоновий рюкзак, і він миттєво став хітом, але знову для туристів. Учні взяли цей аксесуар вже пізніше. Щоб не відставати від часу, рюкзаки з тих пір стали менші, і тепер вони оснащуються додатковими кишенями та відділеннями для смартфонів, планшетів та інших гаджетів.
До речі, у відділі довідково-інформаційного обслуговування представлена виставка-інсталяція «Шкільний корабель у хвилях навчання». Ти можеш ознайомитися, завітавши до бібліотеки.
Більше цікавої інформації ти зможеш прочитати у таких виданнях:
- Знову свята радісні хвилини : 1 вересня – День знань // Шкільна бібліотека. — 2016. — № 8. — С. 4.
- Корч І. Історія кулькової ручки : історія речей / І. Корч // Колосок. — 2019. — № 4. — С. 2-7.
- Рунасова Л. Шкільний рюкзак : справи господарські / Л. Рунасова // Справи сімейні. — 2016. — № 9. — С. 34-35.
- Скотч : історія речей // Моє хобі. — 2019. — № 2. — 4-а с. обкл.Хто в портфелику живе? : історія речей // Розкажіть онуку. — 2020. — № 6-7. — С. 25-28.
Неймовірно! А ви ще напишете історію ручки, олівця і фломастера?
Добрий день! Дякуємо вам за коментар. Додатково ви можете прочитати інформацію у таких джерелах:
Поліняка М. З історії шкільних речей / М. Поліняка // Розкажіть онуку. — 2011. — № 15-16. — С. 85.
Еволюція ручки: історія техніки // Країна знань. — 2010. — № 8. — С. 26-27.