«Книга рекордів Гіннесса» (World Records of Guinness) – щорічний довідник унікальних досягнень людей та тварин, нечуваних природних явищ та видатних подій шоу-бізнесу, масмедіа та культури – має свій день народження.
З 2005 року він відзначається 9 листопада. Саме у той день продали 100 мільйонний екземпляр видання, і воно отримало статус «книги, захищеної авторським правом, яка найбільше продається в світі».
За легендою цю книгу створив британський інженер та власник пивоварні Х’ю Бівер, коли пішов із друзями на полювання, і між чоловіками зав’язалася суперечка щодо найшвидших диких птахів. Вони переглянули кілька різних довідників, але відповіді не знайшли. Так Бівер і вирішив створити книгу, що розповідатиме про рекорди. Назвав він її на честь своєї пивоварні. Перша книга вийшла в світ у 1955 році. Традиційно у книзі розміщено десять розділів (багатство, слава, відвага, мистецтво та ЗМІ, досягнення, людина, небезпека та катастрофи, спорт, знання, сучасні технології).
Книга має просто надзвичайний тираж, адже видається щорічно. З дня заснування й рік за роком вона видається 80 мільйонами примірників. Потрапляють туди рекордсмени з усього світу з різноманітними досягненнями.
Серед рекордсменів є й наші співвітчизники:
- Сергій Бубка – найвідоміший український рекордсмен. На його рахунку 35 спортивних світових рекордів! Він зміг повторити свій тріумфальний шестиметровий стрибок з жердиною ще 44 рази;
- Лариса Латиніна — одна з найбільш титулованих у світі гімнасток. З 1964 по 2012 роки вона здобула найбільшу кількість олімпійських нагород за всю історію. Лариса перемагала на Олімпійських іграх 14 разів! 9 разів українка привезла додому золото;
- львів’янин Павло Рєзвий у 65 років перетнув Атлантичний океан на звичайному човні! Зробив він це за 61 добу. За 57 діб він потім перетнув ще й Індійський океан. Цей рекорд побив швидкість попередників удвічі, тож чоловік у своєму досягненні став не тільки найстаршим у світі, але й найшвидшим;
- у 2014 році українці провели найдовше у світі читання поезії без перерви. В Острозькій академії студенти читали вірші Тараса Шевченка упродовж 19 днів! А це — 456 годин і понад 11 тисяч творів (збірку перечитали 45 разів від початку й до кінця). Для порівняння: попередній рекорд поставили мексиканці, а тривали читання не 19 днів, а 19 годин;
- Острозька академія – єдиний вищий навчальний заклад України, який є в Книзі рекордів Гіннеса;
- літак Ан-225 «Мрія», спроєктований у Києві, став найпотужнішим, найбільшим та найважчим у світі.
Більше цікавого про різні рекорди ти дізнаєшся зі статей, завітавши до нашої бібліотеки:
- Коструліна Я. Відчуй невагомість на смак! : спорт / Я. Коструліна ; фото авторки // Однокласник. — 2020. — № 1. — С. 24-25.
- Коструліна Я. Вітроманія : спорт / Я. Коструліна ; фото надані авторкою // Однокласник. — 2019. — № 6. — С. 12-13.
- Рекорди біосфери : най-най-най // Однокласник. — 2018. — № 5. — С. 30-31.
- Шевчук О. Рекорди зоряних залишків : космічні рекорди / О. Шевчук // Колосок. — 2021. — № 1. — С. 40-45.
- Юні рекордсмени України : Прагни! Дивуй! Перемагай! : матеріали до бесід з учнями // Позакласний час. — 2020. — № 6-7. —С. 37-42.
Дякую за неймовірні факти!
Скажіть, будь ласка, а чи є у вашій бібліотеці примірник цієї книги? Можливо я не вельми вправний у гуглінні, але мені не вдалося знайти в Інтернеті, де можна почитати чи придбати книгу рекордів Гіннеса українською мовою. Буду вдячний за посилання.
Добрий день! У фонді Національної бібліотеки України для дітей є таке видання:
Гіннес. Книга рекордів / відп. за вип. О. Є. Шевченко. — Київ : Школа, 2003. — 287 с. : іл.
Чекаємо на Вас щоденно, окрім суботи, з 8.30 до 17.00 години за адресою: Київ, вул. Януша Корчака, 60.