Щорічно 17 січня у світі відзначається День дитячих винаходів, або День дітей-винахідників (KidInventors’ Day).
Безліч дітей в усьому світі щодня і щогодини мають можливість, іноді навіть самі того не розуміючи, винайти для людства необхідні у подальшому житті речі. Прагнення винаходити – це природний стан усіх дітей.
Дата свята обрана не випадково, адже саме цього дня у 1706 році народився американський державний діяч, дипломат, вчений, винахідник, один із авторів Декларації незалежності і Конституції США – Бенджамін Франклін. Саме він 12-річним хлопчиком з’явився на пляжі з двома незвичайними предметами, що нагадували риб’ячі плавники. Так, дякуючи дитячій кмітливості, було винайдено ласти для плавання, які надягалися на руки. У 15-річному віці Франклін подарував світові ще одну корисну річ — крісло-гойдалку. До звичайного стільця він прилаштував вигнуті полози. У подальшому він винайшов безліч речей: лампу для вуличних ліхтарів, громовідвід, біфокальні окуляри, жанр газетного інтерв’ю.
Безліч відомих нам речей поєднує те, що усі вони були винайдені дітьми.
Пропонуємо твоїй увазі інформацію про дитячі винаходи, які використовуються й нині в усьому світі:
- Один із найзнаменитіших корисних винаходів вигадав і ввів в обіг 15-річний Луї Брайль. У 1824 році він винайшов шрифт, який змінив життя мільйонів, зробивши читання доступним для незрячих людей. Цей шрифт назвали його ім’ям, і він до цього часу використовується в усьому світі.
- У 1926 році американець Бенні Бенсон, якому на той час було усього 13 років, став автором державного прапору Аляски. Хлопчик відправив свій малюнок на відкритий конкурс прапора регіону Аляски. Його ескіз був визнаний найкращим і до сьогодні зображений на прапорі цієї території.
- Англієць Сем Х’ютон отримав патент на винахід вже у 5-річному віці. Сем дивився, як його батько працював у дворі будинку, по черзі використовуючи велику мітлу для листя та гілок і маленьку — для дрібнішого сміття. Сему було усього три роки, коли у нього виникла ідея зробити мітлу із двома насадками.
- Дмитро Соломянюк отримав бронзову медаль за унікальний метод боротьби з пластиковими відходами та сміттєзвалищами на міжнародному конкурсі інноваційних проєктів MOSTRATEC.
- Дніпровський школяр Ігор Шибка створив електронні окуляри для незрячих, аби зробити їхнє життя комфортнішим.
- Катерина Малкіна розробила вражаючий винахід — за допомогою певного виду личинок перетравлювати поліетилен. Уперше ефективний метод з утилізації пластикових відходів дівчина презентувала у 2016 році на олімпіаді з біології у Нідерландах. На той час їй виповнилося 14 років.
Більше про винаходи ти зможеш прочитати у книжках із фонду нашої бібліотеки:
- Навчайся у минулого, створюй майбутнє : Винаходи і патенти / Всесвітня Організація Інтелектуальної Власності. — Київ : Прок-бізнес, 2008. — 67 с. : фотоіл.
- Видатні особистості : повна іл. енцикл. / уклад. К. Гіффорд, Дж. Холленд, А. Крамер [та ін.] ; пер. Р. Фещенко. — Київ : Країна Мрій, 2008. — 256 с. : іл. — (Атласи та енциклопедії).
- Клейборн А. Історія винаходів : для дітей від 10 р. / А. Клейборн ; іл. А. Ларкума. — Київ : Країна мрій : Компанія ОСМА, 2015. — 95 с. : іл.
- Арнольд Н. Інструменти, роботизація й безліч ґаджетів : вражаючі наук. факти і понад 30 цікавих експериментів! / Н. Арнольд ; худож.-іл. Х. Бачинські ; пер. з англ. О. М. Чмовж. — Харків : Талант : Юнісофт, 2020. — 79 с. : іл. — (Квест Stem. Технологія).
- Дивовижні історії про звичайні речі : історія винаходів / уклад. Ю. М. Карпенко ; текст О. Захарук, Т. Сак. — Київ : Глорія, 2021. — 105 с. : іл., фотоіл., портр.
- Гант Ш. Інженіально! Інженерія в дії / Ш. Гант ; пер. з англ. І. Серебрякової. — Харків : Жорж, 2021. — 47 с. : іл. — (Час із книгою).
Напишіть відгук