Щорічно 11 лютого за рішенням ООН відзначається Міжнародний день жінок і дівчат у науці (International Day of Women and Girls in Science).
У 2015 році на черговому пленарному засіданні Генасамблеї прийнята резолюція (70/212), яка проголосила 11 лютого Міжнародним днем жінок і дівчат у науці. Свято вже зарекомендувало себе як один із важливих механізмів привернення уваги до проблеми ґендерної рівності у суспільстві. Цього дня ООН закликає усі держави та організації сприяти рівній участі чоловіків та жінок у дослідженнях, їхньому просуванню в науці та інших галузях, пов’язаних з розвитком наукових знань.
У 2018 році в Україні запроваджено премію, яка є частиною глобальної Програми L’ORÉAL-ЮНЕСКО «Для жінок у науці». Вона створена для молодих жінок, які професійно займаються науковими дослідженнями у галузі STEM (наука, технології, інжиніринг, математика), з метою заохочення їх до розвитку української науки.
Пропонуємо твоїй увазі кілька цікавих фактів про дівчат у науці:
- За даними Інституту статистики ЮНЕСКО, лише 28% науковців у світі – жінки. В Україні серед науковців — 46% жінок-вчених.
- Україна посідає 12 місце за кількістю жінок-вчених у рейтингу серед 41 країни світу.
- Українки успішно працюють у різних галузях наук. Найбільше науковиць у галузі суспільних (65,8%), медичних (65,2%), гуманітарних (60,3%), технічних (34,1%) наук.
- Відома українська вчена Катерина Ющенко створила першу у світі мову програмування.
- Латишева Клавдія стала першою жінкою, яка захистила дисертацію на здобуття ступеня кандидата та доктора фізико-математичних наук.
Більше інформації про жінок-вчених ти можеш прочитати у книгах:
- Галліґан К. Її історія : 50 жінок та дівчат, які змінили світ : для читання дорослими дітям / К. Галліган , С. Волш; намал. С. Волш ; пер. з англ. О. Григорович. — Харків : Ранок, 2019. — 112 с. : іл.
- Тіммеш К. Дівчата думають про все на світі : розповідь про винаходи, зроблені жінками / К. Тіммеш; іл. М. Світ ; пер. з англ. Т. Марунич. — Харків : Ранок, 2020. — 55 с. : іл.
- Томас І. Марі Кюрі / І. Томас; проіл. А. Векман ; з англ. пер. Дз. Завалій. – Львів : Видавництво Старого Лева, 2020. — 63 с. : іл. — (Маленькі історії Великих Людей).
- 20 дивовижних дівчат, які змінили ХХ століття / В. Вздульська [та ін.] ; іл. М. Мороз. — Київ : Агенція «ІРІО», 2020. — [96] с. : іл.
Дякую за цікаві факти! До компанії Катерини Ющенко і Клавдії Латишевої я би ще додав Олену Степанів, яка була доктором історії, займалася наукою і викладанням у Львівському університеті, і є першою у світовій історії жінкою, офіційно зарахованою до військової служби у званні офіцера. Ось тут про неї більше: https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D1%82%D0%B5%D0%BF%D0%B0%D0%BD%D1%96%D0%B2_%D0%9E%D0%BB%D0%B5%D0%BD%D0%B0_%D0%86%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D1%96%D0%B2%D0%BD%D0%B0
Добрий день! Дякуємо вам за коментар.